Na spotkanie z kulturą….

Bogactwem podkarpackiej wsi, oprócz ziemi i ludzi jej wiernych są kultura i tradycje, które kształtowały się przez wieki od czasów kiedy Polska pojawiła się na mapie Europy. Wiele wartości dziedzictwa utraciliśmy wskutek utraty niepodległości , ale wiele pozostało i w obecnym czasie są doceniane , przeżywają prawdziwy renesans. Małe społeczności lokalne odzyskują z dumą swoją tożsamość. Gromadzą, zbierają, spisują , legendy, przepisy kulinarne, odtwarzają stare zwyczaje i obrzędy, przypominają lokalną historię. Nie mamy żadnych wątpliwości, że tradycja może być jednym z istotnych elementów aktywności społeczności lokalnej.

Nie inaczej jest w Dębnie , którego mieszkańcy zrzeszeni w różnych organizacjach społecznych wspólnie zorganizowali w minioną niedzielę ( 19 lipca – red.) ,,Święto wsi” połączone ze spotkaniem zespołów folklorystycznych. Na scenie zlokalizowanej pod plenerowym ,,grzybkiem” królowały stare obrzędy i obyczaje, przyśpiewki, tańce, scenki kabaretowe zaczerpnięte z życia polskiej wsi, rozrywka, biesiada a ukoronowaniem był spektakl teatralny pt. ,,Wdowa na wydaniu” przenoszący nas w realia polskiej wsi sprzed dobrych kilkudziesięciu lat.

W rolę krzewicieli i ambasadorów naszych lokalnych tradycji i zwyczajów wcielili się : zespół śpiewaczy Dębnianie, zespół folklorystyczny Brzozoki z Brzózy Królewskiej, zespół Cantilenae, grupa teatralna działająca przy Ośrodku Kultury w Wierzawicach .Nie zabrakło (co bardzo cieszy) młodzieży, akompaniującej zespołowi Cantilenae oraz dzieci ( solistek Amelki, Madzi, Martyny) ze studia piosenki działającego przy Ośrodku Kultury w Dębnie. Organizatorzy oprócz atrakcji dla ,,ducha” zadbali również o nasze ciało. Na przygotowanych stoiskach można było się raczyć lokalnymi przysmakami i potrawami, a nadmiaru kalorii w ten sposób zdobytych pozbyć się na zjeżdżalni lub w zabawach i konkurencjach rekreacyjno – sportowych.

Tradycja jest nieodłącznym elementem naszej kultury. Nasi przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby obyczaje, wiedza i inne cenne wartości przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Organizując wspomnianą imprezę dokładamy swoja cegiełkę w jej kultywowanie . Czy są potrzebne ? i jaką popularnością zyskują, przekonaliśmy się podczas dzisiejszego święta , które niestety musiało być przeprowadzone w pewnych obostrzeniach i reżimie sanitarnym.

Muzyka ludowa, folklor, pieśni, obrzędy, tradycyjne stroje i zwyczaje są rdzeniem naszej kultury i dlatego warto je wspierać. Słowa uznania należą się wszystkim , którzy z wielkim sercem i entuzjazmem oddają się promowaniu i upowszechnianiu twórczości ludowej .

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim wykonawcom a w szczególności gościom z Brzózy Królewskiej i Wierzawic za uatrakcyjnienie naszego święta . Organizacjom dębniańskim ( KGW, OSP, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno ) dziękujemy za wspólną realizację imprezy. Na ręce Dyrektora p. Marka Krauza składamy podziękowania pracownikom GOK-u za profesjonalne zabezpieczenie uroczystości, p. Magdalenie za profesjonalną konferansjerkę, a wolontariuszkom za prowadzenie zabaw i gier sportowych.

Wartością dodaną naszej imprezy byli sponsorzy w osobach: wójt Krzysztof Sobejko, GOK Gminy Leżajsk, KGW w Dębnie oraz sponsorzy indywidualni dzięki którym na kończącej imprezę loterii poznaliśmy paru szczęśliwców, którzy zdobyli nagrody pocieszenia: wyjazd do atrakcyjnej miejscowości wypoczynkowej w gminie Leżajsk oraz p. Mariana, który jak powiedział przyszedł na uroczystość pieszo, a będzie wracał ,,zdobycznym , okazałym rowerem”.

Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność . Projekt nosi nazwę „Promocja obszaru LGD poprzez wydanie publikacji i organizację 4 imprez promujących bogactwo rekreacyjne, historyczne regionu” w tym imprezy pn. ,,Święto wsi Dębno – spotkanie zespołów folklorystycznych

Kazimierz Krawiec

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.